Víte, že prý zhruba 80 % z nás nosí špatnou velikost podprsenky a že právě bolesti zad mohou přicházet odtud? Pojďte se podívat, jak zjistíme správnou velikost podprsenky a schválně mi pak do komentářů napište, jestli ji nosíte nebo naopak :-).

Pro správný výběr podprsenky bychom měly znát naše míry a ty změříme právě na dvou místech – pod prsy a přes prsa.

Podprsenka - vyztužená
Podprsenka – vyztužená

Jak správně odebereme míry?

Uvolníme ruce. Necháme je svisle viset. Vydechneme do přirozené polohy a změříme se krejčovským metrem (který není ani moc stažený, ani moc volný):

  1. Změříme obvod pod prsy.
  2. Přes prsa. Metr se vede přes špičky bradavek. Jedná se v podstatě o nejširší místo. Pokud máme problém správně míru odebrat, můžeme si pomoci tím, že se změříme v nevyztužené podprsence. Ta ovšem nesmí být ani velká, ani malá, jinak by zkreslovala měřené hodnoty.

Pro názorný příklad budeme počítat, že jsme naměřily 82 cm pod prsy a 96 přes prsa.

Pomocí těchto dvou hodnot dokážeme určit, jak velký by měl být obvod podprsenky a její košíčky.

Všechny podprsenky jsou elastické a tudíž se nejen natáhnou, ale i vytáhnou :-). Musíme vzít obvod menší, než kolik jsme si naměřily. Obecně se tvrdí o 5-15 cm menší obvod. Záleží na tom, jak moc chceme mít v podprsence oporu. Tady chci zdůraznit, že podprsenka musí držet převážnou tíhu prsou na jejím obvodu a ne na ramínkách! Proto volíme menší obvod, jinak (s větším obvodem) by nám vzadu podprsenka vyjížděla nahoru, což bychom řešily stažením ramínek, která by začala nést váhu prsou a řezala by nás do ramen. Prsa by nám nadzvedávala a zároveň tím i samotné kostice čímž vznikne místo na to, aby nám propadla prsa pod kosticemi. Takže řešit nesedící podprsenku větším obvodem a stahováním ramínek opravdu ne :-).

Vypočítáme velikost obvodu podprsenky

V našem případě tedy z naměřených hodnot pod prsy 82 cm budeme koukat po velikosti podprsenky 75.

Obvod pod prsy (v cm) 65 až 70 71 až 75 76 až 80 81 až 85 86 až 90 91 až 95 96 a více
Obvod podprsenky (EU)
60
65
70
75
80
85
90
Obvod podprsenky v britském číslování
28
30
32
34
36
38
40

Zdrojem tabulky je wikipedie.

Potom vypočítáme velikosti košíčků podprsenky

Teď se dostáváme k velikosti košíčku. Velikost košíčku určíme tak, že od naměřeného obvodu přes prsa odečteme velikost podprsenky. Vyjde nám tedy 94 – 75 = 19. Číslo 19 si najdeme v následující tabulce, kde zjistíme i odpovídající velikost košíčku.

Rozdíl (v cm) 10 až 12,5 13 až 15,5 16 až 18,5 19 až 21,5 22 až 24,5 25 až 27,5 28 až 30,5 31 až 33,5 34 až 36,5 37 až 39,5
Velikost košíčku
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J

Zdrojem tabulky je wikipedie.

Vidíme, že jsme na rozhraní C/D. Nejlépe nám sedne podprsenka 75C/75D a právě ty bychom v tomhle případě měly hledat jako první na vyzkoušení. Záleží na výrobci a střihu podprsenky.

Ještě bych doplnila, ať nemáte strach z velikosti košíčků. Označení vel. prsou jako jedničky, dvojky, trojky neodpovídá značení košíčků A, B, C. Čím větší obvod podprsenky je, tím úměrně větší košíček. Pokud tedy porovnáme např. 75E a 85C zjistíte, že mají košíčky zhruba stejně veliké. Nebojte se tedy těch písmenek a zkoušejte! :-)

Jak zjistíme, že nám podprsenka sedí?

  1. Podprsenka je těsná tak, že pod zapínání vsuneme jen pár prstů.
  2. Pod ramínka stejně tak jen pár prstů.
  3. Prsa akorát lemují tvar košíčku a nikam nepřetékají.
  4. Zapínání musí být v pravém úhlu k loktu. Nevyhrnuje se tedy směrem nahoru.
  5. Když zvedneme ruce, kostice drží na svém místě. Neodchlipují se. Nevzniká tedy pod kosticemi mezera, kudy by prsa vykukovala.
  6. Podprsenku si během nošení není potřeba upravovat! Proč? Protože přeci máme správnou velikost a tudíž sedí dobře! :-)

Napište mi jak jste na tom vy? Nosíte správnou? Podělte se do komentářů :-)…

Petra

Zanechte zprávu

Vaše emailová adresa nebude zvěřejněna. Povinná pole jsou označena hvězdičkou *

Komentář *