Článek, který jsem psala před pár týdny o nočním krému mě navedl na srovnání rozdílů mezi denním a nočním krémem. Víte, jaké jsou mezi nimi rozdíly? Proč máme používat dva různé krémy a jestli můžeme použít denní krém v noci a naopak? Pojďme si to pěkně vysvětlit.

Začneme tím, proč vlastně krém používat. Během dne na pokožku působí spousta negativních vlivů. Můžeme si pod tím představit sahání do obličeje, působení deště, mrazu, sluneční paprsky, smog, chem. procesy pokožky… Jak vidíte, není jich málo a takhle by se dalo pokračovat a proto musíme pokožku chránit a dodávat jí to, co potřebuje, tedy vitamíny a minerální látky. Tím se dostáváme k dennímu krému.

Přes den pokožku asi nejvíce zatěžuje sluneční záření (případně mráz) a makeup. Proto mají denní krémy lehkou konzistenci, aby se rychle vstřebaly a my si mohly nanést makeup. Dále mají SPF filt, který nás chrání před slunečními paprsky a v neposlední řadě zmíněné minerální látky a vitamíny. Začátkem a koncem roku bychom měly denní krémy volit vhodně tak, aby v létě lépe chránily proti slunci a v zimě zas proti mrazu (např. s obsahem bambuckého másla (shea butter) namísto glycerinových složek).

Přes noc, kdy pokožka odpočívá a zotavuje se z náporu dne, je nejvíce přístupná vstřebávání výživných látek. Proto je i noční krém daleko hustší, obsahuje více výživných látek a postrádá ochranný SPF. Nesmíme však zapomínat, že i přes noc potřebuje pokožka dýchat a „mastit se“ a kvůli tužší konzistenci krému musíme být opatrnější a použít krému raději méně nežli více. Když bychom to přehnaly, ucpaly bychom si póry a mohly by se tvořit zarudlé pupínky – to asi nikdo z nás nechce :-). Tyto krémy obsahují především takové vitamíny, které jsou rozpustné v tucích – tedy kožního mazu – proto se setkáme s vitamíny D, E, K a vitamín A.

Tak a asi se ptáte, jestli lze použít denní krém v noci a naopak? Pokud jste četly pozorně tak je to z článku patrné. Denní krém v noci, i přesto, že na to není určen, není takovým problémem. Pokožku jen nebude vyživovat v takové míře jako ten noční. Opačně už to tak dobrý nápad není a to hlavně kvůli tomu, že noční krém pokožku tak dobře nezhydratuje a neochrání proti slunečnímu záření, protože nebude mít žádný ochranný filtr. Navíc natírat makeup na tak hutný krém nebude dobrý nápad :-).

A jestli vás ještě něco zajímá nebo jsem na něco zapomněla, můžete rozvířit diskusi pod článkem, ráda si vaše postřehy projdu :-)…

Petra

Zanechte zprávu

Vaše emailová adresa nebude zvěřejněna. Povinná pole jsou označena hvězdičkou *

Komentář *